Polska stolica lnu

Żyrardów – polska stolica lnu

Żyrardów przez dziesiątki lat słynący z wysokiej jakości różnorodnych wyrobów lnianych, cenionych na arenie międzynarodowej, urósł do rangi polskiej stolicy lnu.

Towary żyrardowskiej manufaktury znane były w Królestwie Polskim, na wszystkich rynkach Cesarstwa Rosyjskiego, a nawet w Japonii, Chinach oraz Persji. Sława żyrardowskich lnianych wyrobów potwierdzona została 24 medalami uzyskanymi na licznych wystawach w całej Europie, a nawet Filadelfii. Największy prestiż przyniosło żyrardowskim towarom wyróżnienie „Grand Prix” na światowej wystawie w Paryżu w 1900 r.

Już od 1843 r. fabryka „zaszczycona” została prawem używania herbu cesarskiej Rosji, stanowiącym najwyższe uznanie ze strony państwa, na etykietach swoich wyrobów. Prawo to potwierdzone zostało w roku 1870 i 1896. Jakość i  bogaty asortyment żyrardowskiej fabryki przesądziły o nadaniu w 1905 r. Hiellemu i Dittrichowi tytułu „Dostawców Jego Cesarskiej Mości”.

Produkcja bielizny stołowej odznaczała się najwyższą doskonałością i pięknem. Żyrardowskie adamaszki i wzory żakardowe na obrusach oraz serwetach były bezkonkurencyjne w stosunku do wyrobów zachodniej Europy. Chcąc utrzymać na wysokim poziomie bogactwo wzorów, deseni i zestawienia barw na tkaninach Zakłady Żyrardowskie, posiadały osobny wydział zwany „rysunkowym”, w którym wykształceni artyści pracowali nad słynnymi żyrardowskimi wzorami.

Ponad to o wyjątkowości i uznaniu żyrardowskich wyrobów świadczyła szeroko rozwiniętą sieć sklepów i składów fabrycznych m.in. w Warszawie, Łodzi, Lublinie, Moskwie, Petersburgu, Kijowie, Oddesie, Kownie, Grodnie, Wilnie, Rydze.

Zakłady Żyrardowskie posiadały szeroki asortyment nie tylko tkanin lnianych, ale również tkanin bawełnianych, pluszowych, wyrobów pończoszniczych i trykotażowych.

Wielką różnorodność wyrobów poświadczają zachowane do dnia dzisiejszego katalogi i cenniki fabryki.

 

 

Bądź na bieżąco zapisz się na newsletter

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...