Adres: Żyrardów ul. 1 Maja 47
Nr tel: 46 854 24 24
e-mail: resursa@zyrardow.pl
WWW: http://resursa.zyrardow.pl/index.php?id=48

Wystawa muzealna usytuowana jest w niecodziennym dla zabytkowych eksponatów XIX-wiecznym budynku dawnej kręgielni (w sąsiedztwie zabytkowej Resursy). Na zwiedzających czeka estetyczna uczta, zbiór niezwykłej urody autentycznych eksponatów z XIX i początku XX wieku. Kunszt wykonania, bogactwo zbiorów i piękno zaklęte w okruchach czasu, który przeminął zabiorą zwiedzających w podróż do XIX-wiecznej osady fabrycznej, której istnienie i rozwój toczyło się tak dynamicznie jak dynamicznie słychać było stukot pracujących krosien żyrardowskiej fabryki wyrobów lnianych.

Wystawa w Kręgielni ilustruje dzieje Żyrardowa, a w szczególności rolę, jaką miasto i fabryka odegrały w czasie rewolucji przemysłowej. Zamysłem wystawy jest także zafascynowanie, zaintrygowanie i zachęcenie do poznania zabytków naszego miasta.

Na wystawie zaprezentowane zostały eksponaty obrazujące najważniejsze wydarzenia i postaci w historii fabryki i miasta: związane z powstaniem i rozwojem fabryki wyrobów lnianych (lata 1829-1857); rozkwitem gospodarczym zakładów żyrardowskich oraz rozwojem osady fabrycznej realizowanej wg koncepcji miasta-idealnego, miasta-ogrodu (1857-1918); okresem międzywojennym, tzw. aferą Boussac'a i działalnością wybitnego społecznika i pisarza Pawła Hulki-Laskowskiego (1918-1939) oraz okresem okupacji, odbudowy i upaństwowienia zakładów, strajków w 1981 r. wspieranych przez L. Wałęsę, upadku fabryki w latach 90-tych XX w., rewitalizacji Żyrardowa oraz kontynuowaniu tradycji lniarstwa przez prywatnych inwestorów (1939-2011).

Celem ekspozycji jest stworzenie wrażenia cofnięcia się w czasie oraz oddanie klimatu fabrycznego miasta z przełomu XIX i XX w.  Wędrując po zabytkowej kręgielni, oglądając liczne fotografie i meble można poznać historię Żyrardowa i jego dziedzictwo kulturowe. Wystawa jest uzupełnieniem oferty turystycznej Żyrardowa otwarta dla każdego w sposób nieodpłatny. Zapraszamy do ekscytującej podróży w przeszłość.

Bądź na bieżąco zapisz się na newsletter

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...