Adres: Pruszków, pl. Jana Pawła II 2
Nr tel: 0-22 758 72 66
e-mail: muzeum@mshm.pl
WWW: http://www.mshm.pl

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zajmuje się badaniem i ochroną unikatowego w skali Europy dziedzictwa pradziejowego, jakie stanowi Mazowieckie Centrum Metalurgiczne – drugie co do wielkości centrum hutnicze barbarzyńskiej Europy.

Misją Muzeum jest promowanie oraz upowszechnianie zdobytej wiedzy archeologicznej i historycznej. W tym celu prowadzone są  liczne prelekcje, warsztaty dla dzieci i spotkania dla całych rodzin. Wychodząc naprzeciw współczesnym potrzebom placówka działa również poza swoimi murami. Celem działań Muzeum jest wzbudzenie prawdziwej pasji poznawania przeszłości poprzez zaprezentowanie roli Mazowsza w historii starożytnej Europy. Działania placówki można śledzić na blogu oraz w mediach społecznościowych, zaś pracujących w niej archeologów i edukatorów zaprosić do przedszkola, szkoły czy na uczelnię. Zespół Muzeum zawsze chętnie spotka się z entuzjastami wiedzy o Mazowszu wirtualnie lub na żywo. Muzeum organizuje warsztaty, lekcje, wykłady.

Ekspozycja zatytułowana „Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er”, zaprojektowana została jako wystawa multimedialno-scenograficzna, w pełni odpowiadająca najnowszym nurtom występującym w nowoczesnym muzealnictwie.

Goście odwiedzający placówkę zostają przeniesieni w świat osad starożytnego Mazowsza, gdzie maja okazję zobaczyć codzienne życie mieszkańców hutniczego zagłębia. Prowadzeni dźwiękiem, nagranym w konwencji filmowej, zapoznają się również z największą spuścizną historyczną tych terenów – metalurgią żelaza. Teatralna scenografia jest naturalnym dopełnieniem multimedialnej ekspozycji i pozwala zwiedzającym stworzyć w swojej wyobraźni indywidualny obraz starożytnego Mazowieckiego Hutnictwa. Interaktywność oparta na solidnych fundamentach merytorycznych pozwoli prześledzić proces zmian historycznych, które przez stulecia zachodziły na terenach Mazowsza. Obok standardowej prezentacji zabytków, ekspozycja zawiera szereg rekonstrukcji.

Godziny otwarcia:

WTOREK, ŚRODA, PIĄTEK – 9.00-16.00

CZWARTEK – 9.00-19.00

SOBOTA, NIEDZIELA – 11.00-18.00

PONIEDZIAŁEK – nieczynne
 

Ostatnie wejście na wystawę, na godzinę przed zamknięciem.
 

Ogród Muzeum jest ogólnodostępny i można przebywać na jego terenie:

- od 1 kwietnia do 30 września – od 8:00 do 20:00,

- od 1 października do 31 marca – od 8:00 do 17:00.
 

Muzeum jest nieczynne dla zwiedzających: w poniedziałki, 1 i 6 stycznia, od Wielkiej Soboty do Poniedziałku Wielkanocnego, 1 i 3 maja, w Boże Ciało oraz Zielone Świątki, 15 sierpnia, 1 oraz 11 listopada, od 22 do 26 grudnia, 31 grudnia.

Bądź na bieżąco zapisz się na newsletter

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...