Adres: Skierniewice, ul. Łowicka 1
Nr tel: (946) 81-81-323
e-mail: zarzad@psmk.org.pl
WWW: http://www.psmk.org.pl

PAROWOZOWNIA

Parowozownia Skierniewice, położona na historycznym szlaku Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, stanowi wpisany do rejestru zabytków architektury kompletny, zajmujący prawie 4 ha powierzchni zespół historycznych budynków i budowli służących do obsługi lokomotyw parowych datowany na rok 1846. Budynki zachowane do dziś pochodzą z lat 1858-1942. Kompleks jest zachowany w stanie wyposażenia i funkcjonalności z końca lat 80. XX w. i utrzymywany w stanie odpowiadającym realiom epoki oraz czynnego obiektu przemysłowego.

Parowozownia to żywe muzeum dawnej kolei, prezentujące w realistycznej formie funkcjonowanie zaplecza technicznego trakcji parowej, uzupełnione o ekspozycje tematyczne z innych dziedzin kolejnictwa: służby wagonów, łączności, zabezpieczenia ruchu kolejowego. Placówka umożliwia prowadzenie warsztatów tematycznych związanych z remontami historycznego taboru kolejowego i pielęgnowaniem kolejowych „ginących zawodów”.

Kompleks parowozowni posiada oryginalne wyposażenie techniczne – zarówno warsztatowo-naprawcze, jak i zewnętrzne urządzenia do obsługi lokomotyw (obrotnica, żurawie wodne, windy węglowe, kanały szlakowe z wyciągiem z lat 1920-1950).

Sama Parowozownia jest najstarszym na terenie województwa łódzkiego i Mazowsza Zachodniego czynnym i niezmodernizowanym obiektem kolejowego zaplecza technicznego. Głównym obiektem jest hala wachlarzowa o 23 stanowiskach, wybudowana w latach 1862–1879, przebudowywana w latach późniejszych XX wieku. Najstarszym istniejącym budynkiem kompleksu jest budynek dawnej wieży ciśnień i łaźni nad rzeką Łupią, datowany na rok 1858 oraz pompownia z roku 1880.  Jednorodny stylistycznie, modernistyczny zespół budynków warsztatowych, socjalnych i biurowych pochodzi z okresu II wojny światowej.

W Parowozowni zgromadzona jest trzecia pod względem wielkości krajowa kolekcja zabytkowego taboru kolejowego (normalnotorowego), licząca ponad 100 egzemplarzy. Zgromadzone eksponaty pochodzą z okresu 1850-1960 i są dobrane reprezentatywnie w stosunku do dziejów polskiego kolejnictwa. W kolekcji znajdują się unikalne pojazdy, zachowane w jedynym egzemplarzu w Europie (np. wagon akumulatorowy systemu Wittfelda z 1913 r., pruski parowóz pospieszny typu S6 z 1912 r. jako przekrój dydaktyczny). Część pojazdów jest już odbudowana (niektóre do stanu czynnego, np. najstarszy obecnie w Polsce czynny wagon osobowy, 4 klasy, z 1889 roku), większa część oczekuje na sukcesywną renowację (np. wagony salonowe z pociągów rządowych II RP i PRL, wagon restauracyjny z 1910 roku Międzynarodowego Towarzystwa Wagonów Sypialnych i Wielkich Ekspresów Europejskich CIWL o drewnianym poszyciu pudła – jeden z 5 w Europie, lekki autobus szynowy z 1939 roku). W zbiorach znajduje się kilkanaście lokomotyw parowych (od małych wąskotorowych po największy polski parowóz serii Ty51), dwie lokomotywy elektryczne, kilka spalinowych, o różnych parametrach i przeznaczeniu. W Skierniewicach zebrano kilkadziesiąt wagonów osobowych oraz kilkadziesiąt towarowych i specjalnych (np. takich jak dźwigi, przewoźna podstacja trakcyjna ASEA, pług odśnieżny Björke). Wiele ze zgromadzonych pojazdów stanowi unikaty w skali kraju, a nierzadko w skali Europy.

Zwiedzanie ze względów bezpieczeństwa (czynny obiekt przemysłowy) odbywa się w grupach z przewodnikiem. Obecnie trasa zwiedzania biegnie przez teren w środkowej części kompleksu (pokazywane tu są urządzenia do obsługi lokomotyw oraz wystawa taboru), halę maszyn (z dawnymi sprawnymi urządzeniami), kuźnię (z interesującym wyposażeniem)  i jedyną w Polsce działającą muzealną centralę telefoniczną.  Turyści mają możliwość zwiedzania wnętrza pojazdów – tych, które przeszły już renowację.

Obiektu jest dodatkowo wykorzystywany na cele kulturalne (wystawy tematyczne nie związane bezpośrednio z kolejnictwem, koncerty, spektakle, widowiska, warsztaty, plenery itp.).

 

Kontakt:

Adres do korespondencji – siedziba PSMK
Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei
Pl. Defilad 1 (w Muzeum Techniki)
00-901 Warszawa
 
Ekspozycja Muzealna (w organizacji)
Parowozownia Skierniewice
ul. Łowicka 1, 96-100 Skierniewice
tel. kolejowy (946) 81-81-323

 

 

Bądź na bieżąco zapisz się na newsletter

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...